Site

Search results

  1. Two-Stage Channels

    https://agditches.osu.edu/channel-designs/two-stage

    highest. More Information Click here for a factsheet that describes why you might consider utilizing the ... two-stage ditch design. Click here for a factsheet on the critical steps in sizing a two-stage channel ...

  2. Dairy Judging Team September Update

    https://ansci.osu.edu/about-us/news/dairy-judging-team-september-update

    were hosted by an exceptional family in a unique knotty pine barn. Also all our stops were coordinated ...

  3. Winter Holiday Safety

    https://butler.osu.edu/news/winter-holiday-safety

    cooking safety. The following factsheet provides great information on cooking safety at: ...

  4. Are Stink Bugs Bugging Your Soybeans?

    https://butler.osu.edu/news/are-stink-bugs-bugging-your-soybeans

    (http://oardc.osu.edu/ag/images/StB_Factsheet_June_26.pdf).  Also if you’re looking for more information on the brown marmorated stink bug, check out ... Extension's Ohioline Factsheet:  (http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/pdf/FS_3824_08.pdf).             Farm ...

  5. Crommer Ditch

    https://agditches.osu.edu/crommer_ditch

    for the factsheet. ...

  6. Needles Creek

    https://agditches.osu.edu/needles_creek

    here for the factsheet. ...

  7. Is it Illegal to Move Firewood out of Butler County?

    https://butler.osu.edu/news/it-illegal-move-firewood-out-butler-county

    http://www.agri.ohio.gov/public_docs/news/2013/12.20.13%20Butler%20County%20TCD%20Quarantine.pdf The Ohio State University Extension Factsheet can be viewed at: ...

  8. Tributary to Bull Creek

    https://agditches.osu.edu/bull_creek

    Total Cost: $28,535 Cost per linear foot: $25.97 Cost breakdown: Click here for the factsheet. ...

  9. Klase Ditch

    https://agditches.osu.edu/klase_ditch

    contribution) Total Cost: $130,812 Cost per linear foot: $42.20 Cost breakdown:   Click here for the factsheet.     ...

  10. Davis-Freeman Ditch

    https://agditches.osu.edu/davis_freeman

    per linear foot: $14.94 Cost breakdown:   Click here for the factsheet.     ...

Pages